Warianty obróbki metalu – twardnienie

Najbardziej powszechnym oraz zarazem modnym typem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu polepszenia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka czy też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest naturalnie szczególna huta, gdzie produkuje się również inne rodzaje stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niezbędna jest ogromna temperatura, którą otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku napotykamy wiele rodzajów produktów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, żeby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a również zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: zwykłą, wyższą bądź też najwyższą. Poprzez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco oraz szybkotnąca), specjalna (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub ewentualnie narzędziowym.

br>

You may also like...